Branding pubu Poczekalnia - case study

Opublikowane 12.05.2017 w kategorii Branding, Case study

Branding często traktowany jest jak ładne ubranie dla marki. Nic bardziej mylnego. Branding jest wyrażeniem charakteru, misji, wizji firmy. Powinien nieść w sobie takie emocje, na jakich nam zależy. Powinien wspomagać szybką i bezbłędną identyfikację z branżą i dekodowanie dokładnie tych jej aspektów, które chcemy podkreślać. Może eksponować pewne cechy a inne ukrywać. Branding wyraża osobowość marki i dlatego jego stworzenie to nie przysłowiowa „bułka z masłem”.

Po pomoc do specjalistów od brandingu zgłaszają się powoli wszystkie branże. Firmy, które chcą się wyróżnić, zaakcentować swoją wyjątkowość czy specyficzny zakres usług. Przedstawimy Wam krótkie studium przypadku współpracy Studia Nomono z Pubem Poczekalnia.

Zadanie

Wyróżnić się w gastronomii jest niezwykle trudno. Można zrobić to wykorzystując niebanalną lokalizację, stworzyć oryginalne menu, zaproponować unikalny wystrój czy uwieść klientelę filozofią miejsca. W każdej z sytuacji dobrze skorzystać z pomocy specjalistów zgodnie z zasadą, że nie można znać się na wszystkim. Gdy klient z branży gastronomicznej zapukał do Studia Nomono w sprawie brandingu, opracowania identyfikacji wizualnej i wsparcia w marketingu nowego miejsca na restauracyjnej mapie Wrocławia wiedzieliśmy, że wyzwanie będzie spore.

Wyzwanie

Niewielki lokal w imprezowym zagłębiu Wrocławia, tj w Pasażu Niepolda, wymagał prac zarówno nad nazwą, logo jak i materiałami promocyjnymi. Wiadomo było, że ma to być miejsce spotkań wieczornych z możliwością wypicia ale także zjedzenia czegoś pysznego. Założenie klienta było bardzo szerokie: lokal miał mieć jakiś określony temat, aby wystrój i cała otoczka były z nią spójne. Jaki? To było do zaproponowania przez nas. W trakcie prac powstało kilka propozycji a w końcu stanęło na jednej z nich…

Realizacja

Poczekalnia – tak został ochrzczony pub, który miał w swojej stylistyce nawiązywać do poczekalni, nie tylko tych dworcowych. Miejsc, w których oczekuje się na pociąg, wizytę, poznaje ludzi, spędza często wiele czasu. Poczekalnia powinna odwoływać się do naszych wspomnień w tym zakresie i czasów młodości, w związku z tym że obecnie na dworcach czekamy raczej w Starbucksie lub McDonalds J Bazowaliśmy na sentymencie ale nie w stylu retro. Miało być nowocześnie, minimalistycznie, rozpoznawalnie i… miło J Jako że to właśnie na miłym spędzaniu czasu i jak najdłuższym spędzaniu tam czasu, najbardziej zależy właścicielowi lokalu gastronomicznego.

Powstało logo nawiązujące zarówno do zegara i skojarzenia z oczekiwaniem jak i do branży gastronomicznej, dla której było projektowane. Prosty, zapamiętywalny znak, wdzięczny zarówno do animacji jak i do umieszczania na materiałach promocyjnych czy wyklejkach szyb i aut. Do znaku graficznego dobraliśmy także kolory nawiązujące do rozkładów jazdy pociągów i wyraźną choć oszczędną typografię.

Dla Poczekalni została zaprojektowana pełna księga znaku wraz z określeniem kolorystyki, pola ochronnego, wariantów znaku, krojów pisma oraz ze wskazaniem prawidłowych i nieprawidłowych form wykorzystania logotypu.

Dodatkowo stworzyliśmy projekty wizytówek, kart dań i drinków oraz pełnego menu stylizowanego na rozkład jazdy pociągów. Powstały także wizualizacje koszulek, kubków i innych materiałów promocyjnych, zgodnie z zapotrzebowaniem klienta.

Współpraca ze specjalistami od dekoracji wnętrz zaowocowała także propozycją ustawienia stołów i zamknięcia ich w boksy, które nawiązując do przedziałów w pociągu stworzą miejsca do intymnego spędzenia czasu czy rozmów towarzyskich. Nad stołami miały zawisnąć ekrany LCD, w których miało być odtwarzane wideo przedstawiające ujęcia zza okna pociągu zarówno w czasie jego jazdy jak i na peronie. Ponad ekranami zaplanowane zostały półki na walizki, które dodatkowo podkreślą podróżny klimat. Ze względów finansowych nie wszystkie proponowane rozwiązania zostały finalnie wdrożone ale ogólny planowany klimat lokalu został odzwierciedlony.

Tuż po otwarciu Poczekalni została zorganizowana także sesja zdjęciowa, której efekty zostały wykorzystane do celów promocyjnych.

Efekty

Lokal Poczekalnia funkcjonuje już ponad rok. Wydaje się być rozpoznawalnym miejscem na gastronomicznej mapie Wrocławia a na pewno – jednym z lepiej zaprojektowanych. Identyfikacja wizualna zaprezentowana na serwisie Behance czy w portfolio Nomono cieszy się sporym zainteresowaniem, jest często wskazywana jako dobry wzór czy odniesienie dla innych projektów firmy.  

 

[Tekst publikowany we wrześniu 2015 w Marketingu w praktyce]

http://marketing.org.pl/mwp/491-branding-to-nie-bulka-z-maslem