Branding - z czym to się je?

Opublikowane 08.05.2017 w kategorii Branding

Budowanie świadomości marki, czyli po angielsku branding, to zgodnie z definicją technika marketingowa, polegająca na utrwalaniu w świadomości konsumentów faktu istnienia oraz pozytywnego wizerunku konkretnej marki. Niektórzy interpretują to pojęcie jako po prostu opracowanie logo… nic bardziej mylnego. Co to w praktyce jest branding?

Na początku jest słowo

Czyli nazwa. To właśnie nazwa i logo firmy są pierwszym punktem styku z marką. W tym momencie zapada decyzja, czy firma lub produkt zostaną zapamiętane, czy nie. Dlatego warto poświęcić czas na wymyślenie oryginalnej i zapadającej w pamięć nazwy firmy. Niektóre agencje kreatywne (także my) świadczą takie usługi. W ich ramach klient, po wcześniejszym briefingu, otrzymuje kilka propozycji nazwy, wraz z ich uzasadnieniem i weryfikacją dostępnych domen internetowych. Przy decydowaniu się na nazwę firmy należy pamiętać o jej łatwej wymowie, zapisie i odróżnieniu się od konkurencji. 

Logo i identyfikacja wizualna

Logo jest wizualnym przedstawieniem nazwy firmy. Jest także jej znakiem graficznym, który zapadnie klientom w pamięć… bądź nie. Praca nad logo wymaga czasu, dobrego zrozumienia potrzeb i biznesu klienta oraz przede wszystkim specjalisty. W NOMONO zawsze długo rozmawiamy z klientem, zadajemy wiele pytań, by mieć pewność, że mówimy o tym samym i jest pełna jasność. Zwykle opracowujemy kilka różnych propozycji, z których klient wybiera jedną, którą dopieszczamy. Czasem zdarza nam się mieszać wersje – wszystko, co dzieje się potem to wynik rozmów i dyskusji, bo właśnie w dobrym porozumieniu drzemie sukces projektu.

Dobrze, by przy okazji prac nad logo zainwestować też w identyfikację wizualną, tj projekty kluczowych materiałów firmowych, tj wizytówka, papier firmowy czy koperta. W agencji, takiej jak nasza, można zamówić także Księgę Znaku, czyli dokładny opis zaprojektowanego logo, wytyczne co do dobrego i zabronionego użycia, wymiarowanie znaku, jego różne dopuszczalne wersje. W Księdze znaku znajduje się także szczegółowy opis zastosowanej typografii lub/i dobór fonta firmowego i kolorów. Dzięki Księdze Znaku inne firmy, poza autorami identyfikacji, będą mogły pracować z Waszą marką i nie będą popełniać błędów w jej przedstawianiu. Korygowanie tych błędów nie będzie także Waszym zadaniem, więc inwestycja w taki dokument bardzo się opłaca.

Ile kosztuje identyfikacja wizualna?

To zależy. Od agencji, od zakresu prac, od tego czy znak ma być minimalistyczny czy z sygnetem. To może zależeć od liczby projektów wstępnych a przede wszystkim od doświadczenia agencji. Należy pamiętać, że to nie jest koszt. Zdecydowanie jest to inwestycja.

Co jeszcze?

Wizerunek marki powinien być spójny. Bez problemu powinniśmy identyfikować szyld firmy, opakowanie, stopki maili, kanały mediów społecznościowych czy stronę internetową jako spójną całość. To właśnie na tej koherencji oparty jest sekret wizerunku marki, budowania jej zapamiętywalności i tożsamości.

Podsumowując

Dobra identyfikacja wizualna jest bardzo ważna. To ona sprawia, że klienci klasyfikują firmę jako „jakąś”. Może przyciągać dobrych klientów ale może też sprawiać, że będziecie odbierani inaczej niż chcecie. Wasz wizerunek może zdecydować o wygranej w przetargu albo o przedłożeniu produktu konkurencji ponad Waszym. Identyfikacja wizualna niesie za sobą wiele konsekwencji biznesowych, dlatego najlepiej traktować wydatki na nią jako inwestycję i zlecić jej opracowanie najlepszym.

 

Zapraszamy do kontaktu!