Projektowanie opakowań - o czym należy pamiętać

Opublikowane 03.07.2017 w kategorii Branding

Projektowanie opakowań czyli z angielskiego packaging, to działka projektowania, w której jako NOMONO mamy duże doświadczenie. Wieloletnie projekty z drukarniami, obcowanie z naszymi wyrobami na co dzień, zmiany założeń i celów klientów – to wszystko sprawia, że możemy Wam przybliżyć zasady, o których trzeba pamiętać w tej pracy.

Opakowanie jest dla kogoś

Mimo wielkiego doświadczenia projektanta i jego piątki na dyplomie nie projektuje on dla siebie. Dlatego zawsze zaczynając pracę musi wiedzieć kto jest grupą docelową produktu, który chce opakować. Produkt ma zdobyć serca ludzi – inaczej będzie wyglądał, jeśli ma być najczęściej wybierany przez kobiety 40+ z dużych miast, inaczej jeśli jest dedykowany brodaczom a jeszcze inaczej, jeśli powinny go kupować mamy dla swoich pociech. To grupa docelowa jest jednym z pierwszych drogowskazów w projekcie projektowania opakowania dla produktu.

Opakowanie to nie tylko design

To także wydruk, który jest bardzo kosztowny. Dlatego projektant graficzny powinien być w kontakcie z drukarnią, powinien otrzymać od niej wykrojnik opakowania i specyfikację druku. Oczywiście przekaźnikiem tych informacji może być też klient, natomiast z doświadczenia wiem, że kontakt z drukarnią to dla grafika duże źródło wiedzy. Klient, zamawiając produkcję opakowania ustala też najczęściej rodzaj i ilość efektów druku. Zdarza się jednak, szczególnie przy mniej napiętych budżetach, że o efektach może zdecydować projektant graficzny i to, jaki projekt finalnie zostanie zaakceptowany. Należy pamiętać, że pod różne efekty druku trzeba odpowiednio przygotowywać projekt a każdy efekt to koszt – zatem decyzje o tym powinny być podejmowane we współpracy z klientem i drukarnią.

Opakowanie nie stoi w próżni

A przynajmniej nie w sklepie. Półki sklepowe uginają się od ilości produktów – właściwie nie ma branży, w której nie byłoby wielu odpowiedników dla jednego produktu. Konkurencja walczy o uwagę i wzrok klienta i każdy projektant przed przystąpieniem do prac powinien zapoznać się z innymi produktami w danej kategorii. Powinien zastanowić się jak można się odróżnić, wybić, podkreślić najważniejsze cechy. Porządny przegląd tego, co znajduje się na rynku jest bardzo ważnym elementem procesu projektowego.

Obostrzenia prawne i inne ważne elementy

Na barkach odpowiedzialnego projektanta (a tylko takich mamy w NOMONO) spoczywa odpowiedzialność także za zawartość opakowania. Oczywiście w miarę możliwości. Powinien o to zapytać klienta, dopytać, upewnić się, a także po prostu sprawdzić. O co? Na przykład: czy kod kreskowy ma mieć odpowiednią wielkość? Czy wielkość fonta ma zakres minimalny? Czy elementy składu powinny być jakoś specjalnie oznaczone (alergeny)? Czy powinny być noty copyright? Adres produkcji? Zawartość składników a ich procent w dziennym zapotrzebowaniu? Im więcej pytań zadacie klientowi na początku projektu tym mniej zmian będzie później.

Grafiku – potraktuj projektowanie opakowania poważnie – w końcu to możliwość do zaprojektowania czegoś, co realnie będzie można trzymać w dłoni. Nawet projekt ciasta w proszku to może być wspaniały element portfolio, projekt piękny ale i użyteczny. Kliencie – zadbaj o komplet informacji dla Twojego projektanta graficznego już na początku Waszej pracy. „Jakoś się wciśnie”… wymawiane na samym końcu projektu często psuje misterną siatkę, strukturę czy gradację informacji.

Po przemyślane, piękne i użyteczne projekty opakowań zapraszamy do NOMONO!