Zrób wideo z głową

Opublikowane 16.05.2017 w kategorii Wideo

Treści wideo to coś, co każda firma chce mieć. Czy będzie to spot, czy film instruktażowy, webinar czy też – przy większych budżetach – reklama TV. Wideo to treść, która jest obecnie bardzo pożądana, wysoko ceniona przez portale ale przede wszystkim przez użytkowników. Wideo pozwala wzbudzić zaangażowanie, opowiedzieć historię, nawiązać relację.

Wideo mówi nie tylko słowem, ale przede wszystkim emocjami. Dziś, gdy konkurencja jest ogromna a produkty różnią się między sobą nieznacznie wygrywa ten, kto wzbudzi zaangażowanie – dlatego marketerzy wybierają wideo.

Istnieje przekonanie, że w dziś wystarczy iPhone by nakręcić wideo do internetu. Jest to prawda, ale należy pamiętać, że treść wideo to nie tylko „kręcenie”. Sprzęt ma taką wartość jaką mają umiejętności trzymającej go osoby. Wystarczy wspomnieć spot Bentleya zarejestrowany iPhonem właśnie - telefon w dłoni dobrego operatora może być tyle wart co najdroższa kamera. Decydując się na produkcję wideo i zatrudniając do tego specjalistów płacimy za ich umiejętności w służbie naszej marce.

Poniżej „ściąga” dla wszystkich tych, którzy myślą o produkcji wideo. Chcesz spać spokojnie? Upewnij się, że nie zapomniałeś o żadnym z punktów!

Scenariusz

Rozpisz jak najbardziej szczegółowo scenariusz tego, co chcesz nagrać. Zastanów się nad tym co chcesz pokazać, powiedzieć, co wyświetlić w formie napisów i w którym miejscu mają nastąpić fajerwerki. Myśl obrazami – papier przyjmie wszystko. Możesz napisać: "Bohater wpada do kuchni jak Rambo i z energią trzęsienia ziemi 10 w skali Richtera sieka produkty na sałatkę dla gości", ale na planie trzeba znać konkret: skoro "jak Rambo i z energią trzęsienia ziemi" to jak? Przeskakuje przez blat? Wbiega? Turla się po ziemi? Z lewej czy z prawej?

 Zostaw możliwie jak najmniej pola do improwizacji. Chaosu i niespodzianek i tak nie unikniesz, ale niech na to będzie tak mało miejsca ile się da. Jeśli jesteś klientem – poproś agencję o szczegółowy scenariusz i scenorysy (storyboardy) każdej ze scen. Zadaj tyle pytań ile możesz – i lepiej na początku projektu na nie odpowiedzcie. Wszystkie teksty przeczytajcie ze stoperem i miejcie pewność, że w 3 sekundowym ujęciu nie chcecie zacytować piątej księgi „Pana Tadeusza”.

Plan nagrań

Co jest najważniejsze podczas dnia zdjęciowego? Oczywiście, że catering! To potwierdzi każdy, kto zawodowo bierze udział w produkcjach. Ekipa głodna to ekipa nie dość, że zła to jeszcze nieefektywna. Zadbaj o kawę, przekąski i obiad dla wszystkich. A jeśli zadbałeś o ciało to teraz zejdź na ziemię i pomyśl o dostępie do prądu. Będziesz go miał w miejscu, w którym chcesz nagrywać? A może istnieje konieczność wynajęcia agregatu prądotwórczego? Zastanów się też nad pogodą jeśli Twoje zdjęcia choć częściowo odbywają się na dworze. Co zrobisz jeśli będzie padać? Jakie jest światło w miejscu nagrań? Czy dysponujesz odpowiednim oświetleniem? A może powinieneś zatrudnić do tego specjalistów?

Scenografia

Zastanów się nad miejscami, w których chcesz nagrywać. Zadbaj o wygląd drugiego czy trzeciego planu. Usuń sprzęty z logo, bądź pamiętaj o tym na etapie postprodukcji. Posprzątaj bałagan na biurku – to wygląda przytulnie tylko dla Ciebie. Jeśli planujesz realizację „poważnego” spotu rozważ zatrudnienie osoby, która zajmie się scenografią i zdejmie Ci z barków troszczenie się o kolor zasłony w tle. Zapytaj agencji, czy w kosztorysie uwzględnili scenografa.

Casting

Kto ma wystąpić w Twoim filmie? Czy naturszczycy czy aktorzy? Możesz zwrócić się do profesjonalnej agencji castingowej, która nie tylko wspomoże Cię w znalezieniu aktorów, ale też zadba o odpowiednie z nimi umowy i ochronę Twojej produkcji w tym zakresie. Oczywiście – agencja oznacza także prowizję. Jeśli decydujesz się na casting samodzielny czy występują Twoi znajomi – dla spokoju ducha podpisz ze wszystkimi zgody na wykorzystanie wizerunku w Twojej produkcji na określony czas i pola eksploatacji. Pomyśl także czy w miejscu, w którym chcesz filmować będą osoby poboczne „w tle”? Jeśli tak – miej na planie zgody na wykorzystanie wizerunku, by podpisać je jeśli ktoś pojawi się w kadrze z bliska.

Lokalizacja nagrań

Ustal gdzie każde z ujęć będzie nagrywane. W biurze? W prywatnym mieszkaniu? A może w parku? Ustal, czy zdjęcia w każdym z miejsc są możliwe, czy nie musisz prosić o zgodę zarządcy terenu czy obiektu. Podpisz umowę z właścicielem mieszkania i zagwarantuj dostępność lokalu w danym dniu nawet do późnych godzin.

Osoby zaangażowane w produkcję

Pewnie mógłbyś być sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem ale… nie musisz. Jeśli w Twojej produkcji mają występować ludzie – będziesz potrzebował kogoś, kto zadba o ich makijaż i fryzury. Tak, tak – mężczyzna też potrzebuje odrobiny pudru. W czym aktor ma wystąpić? Jeśli w prywatnym ubraniu – miej alternatywę na wszelki wypadek. Nie zapomnij o żelazku, o tym, że człowiek się poci nie tylko latem oraz o tym, że możesz nie chcieć mieć w kadrze znaków graficznych innych firm. Pamiętaj, że drobne kratki, kropki czy melanże mogą źle zachowywać się w kamerze. Zadbaj też o odpowiednią kolorystykę ubrań.

Ustal kto będzie pełnił rolę dyżurnego planu. Warto wskazać osobę, która zaopatrzy się w taśmę montażową, sznurek, nożyk i opaski zaciskowe. Nigdy nie wiadomo co na planie trzeba będzie podwiesić czy podpiąć.

Zorientuj się kto jest kierownikiem planu i… nie trać go z oczu. Przy dużych produkcjach często wkrada się chaos. Dzieci płaczą, oświetleniowcy zmieniają ustawienia lamp, aktorzy się rozpierzchną a operator chce czwarty raz powtarzać ujęcie detalu. To właśnie kierownik planu powinien ogarniać chaos, pilnować czasu i tego, by wszystko szło zgodnie z założeniami.

Jesteś klientem? Dowiedz się kto będzie pracował przy Twojej produkcji, czy to firmy współpracujące czy też zespół Twojego kontrahenta? Upewnij się, że wszyscy mają podpisane odpowiednie zgody na przekazanie praw do swoich części dzieła.

Sprzęt

To czym nagrasz Twój materiał wideo jest uzależnione w dużej mierze od tego jaki format filmu jest Ci potrzebny. Jeśli ma to być 4k – upewnij się, że Twoja kamera obsługuje ten format. Planujesz emisję spotu w kinie? Dowiedz się jakie parametry musi mieć Twój materiał by został obsłużony bez problemu. Planujesz zdjęcia w nocy lub chciałbyś w środku letniego dnia zrobić nastrój jak w wieczór wigilijny? Ustal to przed zdjęciami z ekipą, która zajmie się oświetleniem. Muszą być przygotowani na każdą scenę.

Audio

Wybierz, wyceń i zarezerwuj lektora do Twojego filmu. Ustal czas trwania praw i pola emisji. Upewnij się, że dany głos nie występuje już w trzech reklamach konkurencji. A jeśli chcesz, by w filmie wypowiadał się kierownik działu testerów – posłuchaj go najpierw i zrób kilka prób. I pamiętaj o zabraniu mikrofonu na plan.
Wybierz muzykę, która ma być słyszalna w tle i kup odpowiednią licencję w zależności od pola eksploatacji/ szacowanej liczby odbiorców. A jeśli budżet Ci na to pozwala i jest to uzasadnione w filmie – pomyśl nad dedykowaną kompozycją. Muzyka mocno wzmacnia przekaz i jeśli jest szansa na jej dłuższą ekspozycję warto, by była dobrana perfekcyjnie.

Montaż i postprodukcja

Jeśli montujesz spot telewizyjny trzymaj się ściśle specyfikacji. W przypadku stwierdzenia niezgodności stacja nie przyjmie filmu i data emisji może się opóźnić.  Zapisuj wersje filmu podczas montażu – to powód przez który osiwiało wielu ludzi pracujących z materiałem filmowym.

Szczęście

Życzę Ci go – szczęścia na planie nigdy za wiele! Nie zrażaj się niepowodzeniami i … kręć. Zdobywaj doświadczenie – w każdej kolejnej produkcji będzie lepiej. Zatrudniaj specjalistów, jeśli tylko pozwala Ci na to budżet – niech każdy zajmuje się tym do czego jest wyszkolony. Praca klienta na planie jest również wymagająca – powinien bacznie obserwować ekran podglądowy i zatwierdzać ujęcia. A w przypadku wątpliwości – jego zadaniem jest reagować, prosić o powtórki – bo plan dzieje się raz.

[Tekst opublikowany 10.maja 2017 w Marketingu przy Kawie]

http://www.marketing-news.pl/article.php?art=2959